top of page
Ap-43.jpg

 

LOCATION: a modern apartment villa with a fantastic location above the beautiful Kutleša beach and undoubtedly one of the apartments with the most beautiful view. The small fishing village Mimice is located at the end of the Omiš Riviera and mainly offers beautiful beaches without crowds of tourists, clear sea, pine groves and a wonderful mountain panorama. An ideal combination for anyone looking for a quieter holiday away from the big resorts. The house is situated in a quiet location under the main road on a slope above the beach, which is accessible from the terrace via a staircase (approx. 110 steps) and an 80 m long path that descends in several steps in the shade of pine trees. The path is not suitable for people who, for health reasons, find it difficult to walk up stairs, but it is not at all difficult for families with children either.

EQUIPMENT: each apartment or studio has an air conditioning, a bathroom, toilet and a fully equipped kitchen with a fridge, microwave oven and kettle. The new luxury apartments and studios of the 4* category also have a dishwasher and a smart TV. Guest can use a grill, free parking, wi-fi. A stay with a dog is possible - only small dogs up to 10 kg for a fee of 10€/night. The air conditioning is on a chip card and each client receives 3 hours a day free of charge upon arrival (ie 21 hours/week). Additional hours can be purchased on site for 0.75 EUR/hour.

 

LUX studios S2 for 2 people - CATEGORY 4* - are exclusively on the 2nd floor with a wonderful direct view of the sea. Each studio has a double bed for 2 people, bathroom with shower, toilet, air conditioning, kitchenette with dishwasher, refrigerator with freezer, electric kettle, microwave oven, dining table, smart TV, balcony with seating area and a front view of the sea. It is possible to accommodate a child up to 6.99 years old for an additional fee.

LUX studios S3+1 for 4 persons - CATEGORY 4* - are exclusively on the 2nd floor with a direct (No. 6) or side (No. 7) view of the sea. Each studio has a double bed for 2 people and a sofa bed for 2 people, air conditioning, bathroom with shower, toilet, kitchenette with dishwasher, fridge with freezer, kettle, microwave oven, dining table, smart TV, balcony with seating area and sea view.

LUX apartments A4+1 for 5 people in the attic - CATEGORY 4* - in the attic there are two completely new apartments of type A4+1 for up to 5 people with 2 bedrooms and a living room. Both apartments have a wonderful front view of the sea with a large balcony, 2 separate bedrooms for 2 people, where one bedroom has access to the balcony and the other has a window with a side view of the sea, 2x bathrooms with shower and toilet (one bathroom is directly in one of bedrooms and the second is accessible from the living room), washing machine, spacious living room with balcony entrance and equipped kitchen (large fridge with freezer, microwave oven, dishwasher, oven, electric kettle), dining area, sofa bed for 1 person, smart TV. The apartment has air conditioning in each bedroom and living room.

Apartments A4+2 for 6 people - CATEGORY 3* - apartments with 2 bedrooms and a spacious covered terrace with a wonderful view of the sea. The apartments are located on the 1st floor, two separate bedrooms with a double bed and a bed for the 3rd person, separate kitchen (large fridge with freezer, microwave oven, dishwasher, kettle), air conditioning, bathroom with shower and toilet, seating area terrace. Ideal for larger families. Apartment No. 1 has a slightly larger terrace with an entrance to the terrace from both bedrooms, Apartment No. 2 has an entrance to the terrace from only one of the bedrooms. Both apartments can be connected via the terrace (there is a lockable screen). 

SHOPPING: post office, grocery store, bakery and pizzeria are located 400 m from the house. There is also a bus stop right next to the shop, from where there is a line to Omiš (approx. 12 km) or to the Makarska Riviera (approx. 20 km).

AIRCONDITION

Using of the aircondition is included in the price for 3 hours per day. Your self controled aircondition unit has a chip and with your check-in you get 3 hours per night loaded at the chip card (i.e. 21 hours if you stay for 7 nights). Additional hours can be purchased on site for 0,75€/hour.

 

PETS

Pets, especialy dogs are welcome under these conditions:

- we accept only small dogs (max 10 kg of weight). Only one dog is allowed per unit.

- there is a fee for a stay with a dog of 10€/per night

 

PARKING

For each apartment we garant a free parking slot for your car.

WI-FI

Internet connection is available in all apartments for free. Unfortunetly we cannot guarantee the speed and the quality of the connection.

 

GENERAL INFO:

ADDRESS:  Villa Kennedy****, Kralja Tomislava 58, 21318  MIMICE - Omiš - CROATIA

GPS: 43.404252, 16.813945

CHECK-IN: 14:00    CHECK-OUT: 09:00

                    

               

 

POLOHA: moderní apartmánová vila s fantastickou polohou nad krásnou pláží Kutleša a bezesporu jedny z apartmánů s nejkrásnějším výhledem. Malá rybářská vesnička Mimice se nachází na konci Omišské riviéry a nabízí především krásné pláže bez davů turistů, čisté moře, borové háje a nádherné panorama hor. Ideální kombinace pro každého, kdo hledá klidnější dovolenou mimo velká letoviska. Dům je situován na klidném místě pod magistrálou ve svahu nad pláží, která je z terasy přístupná po schodišti (cca 110 schodů) a po cca 80 m dlouhé stezce, která klesá v několika stupních ve stínu borovic. Cesta není vhodná pro osoby, kterým ze zdravotních důvodů dělá chůze po schodech problémy, ale není nikterak náročná ani pro rodiny s dětmi.

VYBAVENÍ: každý apartmán nebo studio má klimatizaci, koupelnu, WC a kompletně vybavenou kuchyňku s chladničkou, mikrovlnnou troubou a rychlovarnou konvicí. Nové luxusní apartmány a studia kategorie 4* mají i myčku na nádobí a smart TV. Hostům je k dispozici společenská místnost s TV pro střídání skupin, gril, bezplatný parking, wi-fi. Pobyt se psem je možný - pouze malé rasy do 10 kg za poplatek 10,- EUR/den. Klimatizace je na čipovou kartu a každý klient obdrží při příjezdu 3 hodiny na den zdarma (tj. 21 hodin/týden). Další hodiny lze přikoupit na místě za 0,75 EUR/hodina.

UBYTOVÁNÍ:

LUX studia S2 pro 2 osoby - KATEGORIE 4* - jsou výhradně ve 2. patře s nádherným přímým výhledem na moře. Každé studio má manželské lůžko pro 2 osoby, koupelnu se sprchou, WC, klimatizaci, kuchyňku s myčkou, chladničkou s mrazákem, rychlovarnou konvicí, mikrovlnnou troubou, jídelní stůl, smart TV, balkón s posezením a čelním výhledem na moře. Za příplatek je možné ubytovat dítě do 6,99 let.  

LUX studia S3+1 pro 4 osoby - KATEGORIE 4* - jsou výhradně ve 2. patře s přímým  (č. 6) nebo s bočním (č. 7) výhledem na moře. Každé studio má manželské lůžko pro 2 osoby a rozkládací pohovku pro 2 osoby, klimatizaci, koupelnu se sprchou, WC, kuchyňku s myčkou, chladničkou s mrazákem, rychlovarnou konvicí, mikrovlnnou troubou, jídelní stůl, smart TV, balkón s posezením a výhledem na moře. 

LUX apartmány A4+1 pro 5 osob v podkroví - KATEGORIE 4* - v podkroví jsou situovány dva zcela nové apartmány typu A4+1 až pro 5 osob se 2 ložnicemi a obývacím pokojem. Oba apartmány mají nádherný čelní výhled na moře s velkým balkónem, 2 oddělené ložnice pro 2 osoby, kde jedna ložnice má vstup na balkón a druhá má okno s bočním výhledem na moře, 2x koupelna se sprchou a WC (jedna koupelna je přímo v jedné z ložnic a druhá je přístupná z obývacího pokoje), pračka, prostorný obývací pokoj s vchodem na balkón a vybavenou kuchyňkou (velká chladnička s mrazákem, mikrovlnná trouba, myčka na nádobí, trouba na pečení, rychlovarná konvice), jídelní kout, rozkládací pohovka pro 1 osobu, smart TV. Apartmán má klimatizaci v každé ložnici a v obývacím pokoji.

Apartmány A4+2 pro 6 osob - KATEGORIE 3* - apartmány se 2 ložnicemi  a s prostornou krytou terasou s nádherným výhledem na moře. Apartmány se nacházejí v 1. patře, dvě oddělené ložnice s manželským lůžkem a s lůžkem pro 3. osobu, oddělenou kuchyň (velká chladnička s mrazákem, mikrovlnná trouba, myčka na nádobí, rychlovarná konvice), klimatizace, koupelna se sprchou a WC, posezení na terase. Ideální pro větší rodiny.  Apartmán č. 1 má o trochu větší terasu s vchodem na terasu z obou ložnic, apartmán č. 2 má vchod na terasu pouze z jedné z ložnic. Oba apartmány se dají přes terasu propojit (je zde uzamykatelná zástěna).

PLÁŽ: pláž s velmi jemnými oblázky a pozvolným vstupem do moře se nachází přímo pod domem.

STRAVOVÁNÍ: individuální stravování

SPORT/ZÁBAVA/NÁKUPY: pošta, obchod s potravinami, pekárna a pizzerie se nachází 400 m od domu. Přímo u obchodu je i autobusová zastávka odkud jezdí linka do Omiše (cca 12 km) nebo na Makarskou riviéru (cca 20 km).

bottom of page